کانال و دریچه کولر

کانال و دریچه کولر

انواع کانال  ها

 

استفاده از تجهیزاتی مانند اسپلیت یونیت ها ، داکت اسپلیت ها، چیلرها، مینی چیلر ها و… تهویه مطبوع محیط را فراهم میکنند. اما این تجهیزات تنها تولید کننده ی برودت هستند و به جهت انتقال برودت به محیط می بایست یک واسط انتقال حرارت این وظیفه را برعهده داشته باشد، که در کنوکتورهای حرارتی مانند فن کویل ها این انتقال توسط آب صورت می گیرد، به این صورت که آب در اواپراتور، برودت را جذب نموده و سرما را به فن کویل ها انتقال می دهد و فن کویل ها نیز این سرما را به هوای محیط منتقل می کنند. در سیستم هایی مثل داکت اسپیلت، هواساز و پکیج های سقفی هوای خنک شده می بایست به محیط فرستاده شود و این کار توسط کانال ها صورت می پذیرد. البته این تنها کاربرد کانال ها در تاسیسات مکانیکی نیست، بلکه کانال ها در خارج کردن هوای اگزاست، دود و حتی دفع زباله کاربردهای گسترده ای دارند که بنا بر کاربرد دارای انواع مختلفی هستند که در این مقاله سعی بر آن بوده تا انواع کانال ها بررسی گردند.

انواع کانال ها از نظر شکل هندسی:

چهارگوش

[Croquis-general-conducto-rectangular]

این کانال ها اولین نسل کانال ها به حساب می آیند و همانطور که از نام این کانال ها مشخص است شکل ظاهری آن ها به صورت چهار گوش می باشد. این کانال ها در دو مدل فلنچی (انگلیسی) و بندکشویی (آمریکایی) که از جنس های مختلف (گالوانیزه، عایق و…) ساخته می شوند.

مزایای کانال چهارگوش:

–  عدم نیاز به تجهیزات گران قیمت

–  قیمت پایین و ارزان

–  طراحی آسان و سریع

–  سرعت اجرای بالا

معایب کانال چهار گوش:

–  اشغال زیاد فضا

–  وزن و حجم بالا

–  انباشته شدن گرد و غبار داخل کانال به دلیل عدم یونیفورم بودن جبهه ی هوا

–  آلودگی صوتی زیاد هنگام بهره برداری

کانال گرد (اسپیرال):

[DuctTitle]

همانطور که از نام این کانال ها مشخص است شکل ظاهری آن ها به صورت دایره است. راندمان این نوع کانال ها نسبت به کانال های چهارگوش بیشتر است. مزایای زیادی که کانال های گرد نسبت به کانال های چهار گوش دارند باعث افزایش روز افزون استفاده از این کانال ها شده است. این کانال ها در مکان هایی با فضای زیاد مانند کارخانه ها یا سوله های ورزشی مورد استفاده قرار می گیرند.

 مزایای کانال گرد:

–  وزن و حجم کم

–   افت فشار پایین

–  سرعت انتقال هوای بالا

–  ظاهر زیبا و مستحکم

–  کاهش صدا

–  استفاده ی کمتر از بست و آویز جهت نصب

–  امکان از پیش ساختن کانال جهت انبار کردن و در نتیجه افزایش سرعت تحویل به مشتری

–  جنس آلومینیوم مناسب مناطق مرطوب (ضد زنگ)

–  جنس استیل مناسب مناطق بهداشتی مطابق با استانداردها (بیمارستان ها، آزمایشگا ها و…)

معایب کانال گرد:

–  هزینه ی بالا

–  سرعت اجرای نسبتآ پایین

–  تعمیرات سخت

انواع کانال از نظر جنس:

گالوانیزه

این کانال ها جزو اولین نسل کانال ها هستند که هنگام تولید و نصب از روش های سنتی پیروی می کنند در نتیجه دارای مشکلات زیادی می باشند. این کانال ها در انواع چهارگوش و گرد (فلنجی) قابل تولید است که هر یک دارای مزایا و معایب خاص خود می باشندکه در اینجا به خصوصیات برگرفته از جنس مشترک آنها (گالوانیزه) اشاره خواهیم کرد.

همانطور که می دانیم یکی از موارد استفاده از کانال ها در انتقال تهویه و برودت می باشد. از آنجا که هوای تهویه شده معمولا دمای پایین تری نسبت به نقطه شبنم محیط دارد و رسانایی حرارتی گالوانیزه نیز بالاست، می بایست سطح کانال جهت جلوگیری از میعان بخار آب کاملا عایق شود.

یکی از ایرادات اصلی این کانال ها این است که جهت عایق کردن این کانال ها از پشم سنگ یا پشم شیشه استفاده می شود که با وجود منافذ موجود در کانال ها از طریق هوا وارد محیط شده و باعث مشکلات تنفسی و پوستی برای افراد خواهد شد، همچنین در مواردی از عایق های الاستومری برای این منظور استفاده می شود که هزینه ی بالایی را برای کارفرما به بار می آورد.

در هنگام تولید این کانال ها پس از خم کردن ورق گالوانیزه به منظور اتصال ورق ها به یکدیگر از چکش استفاده شده و به صورت کشویی به هم اتصال پیدا می کنند. این ضربات که به ورق وارد می شود باعث از بین رفتن روکش گالوانیزه از روی ورق آهن شده و به مرور زمان با عبور هوا از داخل کانال که معمولا با رطوبت نیز همراه است باعث زنگ زدگی و همچنین تشکیل باکتری و قارچ شده که خود مشکلات عدیده ای را به بار می آورد.

معایب کانال گالوانیزه:

–  وزن بسیار سنگین

–  نیاز به بست و آویز زیاد جهت نصب

–  عایقکاری بسیار مشکل

–  سرعت نصب پایین

–  هدر رفت زیاد انرژی به واسطه ی درزهای زیاد کانال

–  زنگ زدگی و عمر پایین کانال

پیش عایق

این کانال ها که در دسته ی کانال های چهارگوش قرار می گیرند، از فوم پلی اورتان به ضخامت یک تا سه سانتی متر و ورق آلومینیومی در اطراف آن تشکیل شده اند. وجود فوم باعث عایق شدن و وجود آلومینیوم باعث بالا رفتن استحکام و محافظت از عایق می شود. یکپارچه بودن فوم و ورق باعث سادگی و سبکی و همچنین کاهش سرمایه اولیه می شود. کانال های پیش عایق می توانند به عنوان جایگزین مناسب کانال های گالوانیزه به کار گرفته شوند. این کانال ها به علت داشتن روکش آلومینیوم مقاومت خوبی در برابر رطوبت نیز دارند.

البته انواع جدیدی از کانال های پیش عایق امروز در بازار به چشم می خورد که از عایق هایی مانند پشم شیشه ی فشرده به همراه دو لایه ورق آلومینیوم با ضخامت های متفاوت تشکیل شده اند، این کانال ها نیز همه ی مزایای کانال پیش عایق پلی اورتان را دارند که البته به دلیل جدید بودن در خصوص معایب احتمالی آنها اطلاع دقیقی در دست نیست.

مزایای کانال های پیش عایق:

–  یکپارچگی عایق و کانال

–  سبک بودن کانال که باعث سبک شدن سازه می شود

–  احتیاج به بست و آویز کم جهت نصب

–  قابلیت تغییر شکل زیاد حتی به کانال گرد (بدون نیاز به تبدیل)

–  سرعت اجرای بالا

–  ضد حریق

–  ضد قارچ و باکتری

–  عدم پوسیدگی و زنگ زدگی در دراز مدت

–  عدم صدا و لرزش

فلکسیبل بالا

کانال های لوله فلکسی (لوله خرطومی) بیشتر در مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرند که به واسطه ی محدودیت فضا یا عدم ارتفاع یکسان امکان نصب کانال های چهارگوش وجود نداشته باشد. این کانال ها در انواع عایق حرارتی (عایق پشم شیشه) ، برزنتی ، ساده (آلومینیوم) و کمبی با روکش pvc تولید می شوند. این کانال ها جایگزین مناسبی برای کانال های قدیمی گالوانیزه و همچنین مناسب ترین انتخاب جهت استفاده در سیستم داکت اسپلیت می باشند.  این کانال ها دارای روکش آلومینیوم و به سبب آن مقاومت بالایی در برابر پارگی و ضربه دارا می باشند. همچنین به جهت جلوگیری از افت فشار دارای سطح صاف و صیقلی  هستند.

استفاده از این کانال ها برای مسافت های طولانی به دلیل افت فشار نسبتا زیاد هوا توصیه نمیگردد، همچنین می بایست در نظر داشت که تغییر ناگهانی سطح مقطع کانال از چهارگوش به دایره افت فشار موضعی زیادی را به سیال در حال حرکت وارد می نماید.

موارد مورد استفاده از کانال های فلکسیبل:

–  کانال های فلکسیبل ساده در سیستم های تهویه مطبوع و داکت اسپلیت ها مورد استقاده قرار می گیرند.

–  کانال های فلکسیبل با پوشش پی وی سی در مکان هایی استفاده می شوند که احتمال آسیب رساندن  به کانال به واسطه ی فعالیت خاص وجود دارد و می بایست کانال همواره بررسی شود.

–  کانال های فلکسیبل برزنتی در سیستم های تخلیه هوا که نیاز به انتقال هوای گرم و گاز دارند مورد استفاده قرار می گیرند.

مزایای کانال های فلکسیبل:

–  مناسب ترین کانال جهت استفاده در داکت اسپلیت

–  مناسب مناطق شرجی و رطوبتی

–  عدم نیاز به بست و آویز زیاد در نصب

–  صدا و لرزش کم در زمان بهره برداری

–  سرعت نصب بالا

–  کاهش هزینه های نصب

–  سبک و انعطاف پذیر

–  قابلیت نصب در زوایای مختلف

–  ضد حریق

–  مقاوم در برابر تغییرات ناگهانی دمای داخل کانال

پارچه ای

این کانال ها از الیاف خاص با جدیدترین تکنولوژی روز دنیا جهت انتقال و توزیع هوا ساخته شده اند و با توجه به مزایای بیشماری که دارند استفاده از آنها روز به روز در حال افزایش است. از این کانال ها می توان در ساختمان های مختلف مثل سوله ها ، استخر ها ، فضا های ورزشی ، سالن های تولیدی انبارها ، سرد خانه ها ،رستوران ها ، فروشگاه ها و فضا های عمومی و اداری ، آزمایشگاه ها و اتاق های تمیز و… استفاده کرد.

مزایای کانال های پارچه ای:

–  عدم نیاز به دریچه ی فلزی

–  صدای کمتر نسبت به کانال های فلزی

–  وزن کمتر نسبت به کانال های فلزی

–  تنوع رنگ بندی و امکان چاپ لوگو روی کانال

–  بدون نیاز به عایق کاری

–  هزینه ی حمل کم به دلیل وزن کم و انعطاف پذیری بالا

–  اشغال فضای کمتر نسبت به کانال فلزی

–  کاهش زمان تولید و نصب

–  ضد حریق

–  حذف سقف کاذب

–  قابلیت شکل پذیری بسیار بالا (دایره، نیم دایره، ربع دایره، مستطیل و…)

–  قابلیت شستوشو

–  ضد باکتری و قارچ

–  کاهش مصرف انرژی هواساز به دلیل کاهش افت فشار

–  توزیع هوای یکنواخت

–  ظاهر زیبا که مشکلات رو کار بودن را کاهش می دهد.

پلاستیکی

بسیاری از ویژگی های این کانال ها با کانال های پارچه ای مشترک هستند و تنها تفاوت این کانال به جنس آن که پلاستیک است بر می گردد. تولید این کانال ها در کشور عزیزمان ایران به علت دسترسی آسان به صنعت پتروشیمی بسیار مقرون به صرفه خواهد بود.

مزایای کانال های پلاستیکی:

–  وزن کم

–  ضد باکتری و قارچ

–  تنوع رنگ بندی

–  قیمت ارزانتر نسبت به کانال های گالوانیزه

–  سرعت نصب بالا

–  کاهش صدا چه در زمان نصب چه در زمان کار

–  کاهش افت سرعت و فشار داخل کانال

–  بدون بو

–  حمل و نقل آسان

–  کاهش ضایعات

–  عایق حرارتی بالا

–  ضد پوسیدگی و زنگ زدگی

جوشی:

این کانال ها جهت تخلیه هوای خیلی گرم مانند موتورخانه ها یا هود های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. جنس این کانال ها از ورق آهنی (ورق سیاه) می باشد. سختی و هزینه ی بالای اجرا ایراد اصلی کانال هایی از این نوع می باشد. این کانال ها به دلیل سایز بالای لوله ها و یا ابعاد کانال، وزن بالایی داشته و هزینه های بالایی را به کارفرما تحمیل می کند. اجرای این نوع کانال مهارت خاصی را می طلبد و اجرا و عایق بندی نامناسب عمر این نوع کانال را به شدت کاهش میدهد. کاربرد این نوع از کانال در صنعت به دلیل دارا بودن برخی استانداردها هنوز پابرجاست.

کانال های سیمانی:

[کانال سیمانی]

از این نوع کانال که معمولا به صورت لوله های سیمانی می باشند اکثرا برای مصارف دود کش استفاده می گردد، دلیل این امر عمر طولانی و ضریب رسانش پایین حرارتی این نوع کانل ها می باشد.

انتخاب کانال مناسب علاوه بر صرفه جویی در هزینه های خرید باعث کاهش مصرف انرژی و همینطور زیبایی محیط می شوند. از این رو توصیه می گردد در هنگام تصمیم گیری در خصوص نوع کانال حتما با مشاوران  تماس بگیرید.

Copyright © 2010 - www.MetalAndSteel.ir All Rights Reserved
Design by: DARIUSH ZAMANI