پروفیل آلومینیومی

پروفیل آلومینیومی : اکستروژن فرایند تغییر شکل پلاستیکی است که در آن بیلت در اثر اعمال نیرو از قالبی با سطح مقطع کوچک تر عبور می کند. در واقع اکستروژن فرایند متراکم سازی غیر مستقیم اس

اکستروژن فرایند تغییر شکل پلاستیکی است که در آن بیلت در اثر اعمال نیرو از قالبی با سطح مقطع کوچک تر عبور می کند. در واقع اکستروژن فرایند متراکم سازی غیر مستقیم است. نیروهای لازم برای این متراکم سازی به وسیله تماس بیلت با محفظه قالب (کونتینر) و قالب ایجاد می شوند که مقادیر آنها بسیار زیاد است. تماس بیلت با محفظه قالب و قالب منجر به ایجاد تنش های فشاری بالایی می شود که این تنش ها باعث کاهش احتمال بروز ترک سطحی بیلت حین انجام فرایند می شود.

اکستروژن بهترین روش برای شکستن ساختار ریختگی بیلت است چرا که در این فرایند بیلت تنها تحت تاثیر نیروهای فشاری قرار می گیرد. بسته به نوع آلیاژ و روش مورد نظر اکستروژن می تواند به صورت سرد و گرم انجام شود. در اکستروژن گرم بیلت برای تسهیل در انجام تغییر شکل پلاستیک پیش گرم می شود.
در اکستروژن مستقیم که مرسوم ترین روش مورد استفاده در اکستروژن آلومینیوم است، بیلت داخل محفظه قالب قرار گرفته و با فشار رام به درون قالب هل داده می شود.

 تولید میلگرد آلومینیومی، 

روش اکستروژن مستقیم، در تولید میلگرد آلومینیومی، مفتول آلومینیومی، لوله آلومینیومی و مقاطع آلومینیوم تو پر و تو خالی مورد استفاده قرار می گیرد.

در اکستروژن مستقیم، سیلان فلز هم جهت با حرکت رام است. در حین انجام فرایند بیلت بر روی دیواره محفظه قالب می لغزد. وجود نیروهای اصطکاکی به میزان قابل توجهی باعث افزایش فشار مورد نیاز رام می شود .

 

پروفیل آلومینیوم پره دمپر :

پره های دمپر در داخل یک قاب مخالف یکدیگر قرار گرفته اند و این پره ها از جنس آلومینیوم هستند.

فریم دستگاه هواساز:

در ساخت فریم دستگاه های هواساز از پروفیل آلومینیوم استفاده می شود و این پروفیل ها به پنج خم معروف هستند. آلیاژ پروفیل پنج خم 6063 بوده که به روش پرس اکستروژن ساخته و تولید میشود. پس از طی شدن مراحل اولیه تولید عملیات ایجینگ ( سخت کاری) بر روی پروفیل صورت گرفته و در مرحله ی پایانی عملیات آبکاری و آنودایزینگ صورت میگردد.

پروفیل آلومینیوم پنج خم  در صنایع مختلفی از جمله تهویه مطبوع و تکنولوژی دستگاه هواساز ، کابینت های آزمایشگاهی ، دستگاه های بسته بندی ، میز های کارخانجات و .. در ساخت قاب جعبه های مکعبی کاربرد فراوان دارد.

پروفیل آلومینیوم پنج خم از دسته پروفیل آلومینیوم هواساز ، به گونه ای طراحی شده اند که محل قرار گیری ورق های پانل در آن مشخص شده است و  بعد از ساخت فریم میتوان دستگاه را با ورق های پانل پوشش داد.

پروفیل های  آلومینیوم پنج خم به دو صورت شیاردار و بدون شیار تولید و طراحی میشوند که در نمونه ی شیار دار آن نوعی نوار با پایه ای T شکل به منظور هوابند کردن دستگاه برای جلوگیری از خروج و یا ورود هوای گرم و سرد و رطوبت در داخل و یا خارج از دستگاه استفاده میشود.

طریقه ی اتصال پروفیل های آلومینیوم پنج خم در ستون ، سقف و یا کف بوسیله ی پروفیل آلومینیومی کرنر (گوشه)  یا اولترامید می باشد .

در واقع بوسیله اتصالات و پروفیل های کرنر این امکان برای تولید کنندگان دستگاه های هواساز بوجود می آید که به راحتی و در کمترین زمان دستگاه خود را ساخته و سازماندهی کنند.

از طرفی حسن استفاده از فلز آلومینیوم نسبت به فلز آهن برای ساخت فریم های دستگاه هواساز به دلیل داشتن رطوبت زیاد اکسید نشدن و ماندگاری زیاد فلز آلومینیوم نسبت به دیگر فلز ها از جمله آهن می باشد.

زمانی که به هر دلیلی نیاز به جدا کردن و یا باز کردن کادر بندی داخل باکس دستگاه هواساز باشد از پروفیل های آلومینیومی سپری و اتصالات آن استفاده می شود.

Copyright © 2010 - www.MetalAndSteel.ir All Rights Reserved
Design by: DARIUSH ZAMANI