آهن آلات ساختمانی

آیا با کاربرد انواع فلزات آهنی در ساختمان سازی آشنایی دارید؟ باید بدانید که فلز آهن پرکاربردترین نوع در این صنعت می باشد که به صورت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.
امروزه تمام ساختمان ها با سازه های آهنی ساخته می شوند و باید گفت که در فنداسیون تمام برج ها و ساختمان ها جهت مقاومت سازی و ایمنی بیشتر از انواع فلز آهن استفاده می کنند. بهتر است بدانید که استفاده از آهن به قرون قبل از میلاد و دوران هیتی ها در ارمنستان کنونی برمیگردد که وسایلی مانند چاقو را از جنس آهن می ساختند.
اما امروزه با پیشرفت های تکنولوژی استخراج و تولید انواع آهن آلات بسیار آسان شده است.

انواع آهن آلات ساختمانی

گفتیم که آهن ها در ساخت ساختمان ها کاربردهای زیادی دارند، اگر به یک ساختمان در حال ساخت توجه کرده باشید حتماً دیده اید که قبل از بکارگیری از هر نوع آجر یا سیمان و گچ از فلزات مختلفی جهت ساختن چهارچوب ساختمان استفاده می کنند به این چهارچوب اسکلت فلزی می گویند.
باید گفت که مهمترین آهن آلات بکار گرفته شده در ساخت اسکلت فلزی ساختمان ها عبارتند از:

تیرآهن
ناودانی
نبشی
میلگرد
ورق

در بکارگیر انواع این موارد و اتصال آنها به یکدیگر معمولاً از دو روش استفاده می شود. روش پیچ و مهره و روش جوش.
در روش پیچ و مهره همانطور که از اسمش مشخص است از پیچ و مهره های فلزی استفاده می شود اما در روش جوش از دستگاه های جوش برقی. معمولاً ساخت اسکلت های فلزی با روش پیچ و مهره ای رواج بیشتری دارد زیرا زمان کمتری برای اتصال بدنه ها به یکدیگر نیاز است. البته باید گفت که انجام تمام مراحل با نظارت مهندسین صورت می گیرد تا کوچکترین اشکال و مشکلی در ساخت و ساز رخ ندهد.
در مورد نوع فلزات آهنی به کار گرفته شده در سازه های اسکلتی در ایران مواردی را اشاره کردیم که معمولاً تیرآهن، نبشی و ناودانی بیشتر از دیگر نمونه ها مصرف می شوند و ستونهای یک سازه را تشکیل می دهند.
در مورد تیرآهن باید گفت که انواع آن با متراژهای مختلف تولید می شود اما معمولا خرید و فروش تیرآهن های ۱۲ متری با قطر ۸ تا ۳۰ بیشترین کاربرد را در صنعت ساختمان سازی دارد.
نبشی نیز همانطور که اطلاع دارید یک فلز اتصال دهنده به حساب می آید که معولاً ستون ها را به صفحات و سپس پل متصل می کند.
میلگردها نیز که انوع مختلفی دارند و معمولاً در ایران میلگردهایی با استاندارهای روسی تولید می شوند. این میلگردها معمولاً همراه با بتن ریزی و به عنوان پایه و تحمل مقاومت بتن ها بکار گرفته می شوند.
در نهایت باید گفت که اگر سازهای فلزی و انواع فلزات در صنعت ساختمان سازی به کار گرفته نمی شدند شاید انسان هرگز نمی توانست ساختمان ها و برجی هایی بسیار بلند بسازد.
خوشبختانه در ایران بهترین و باکیفیت ترین انواع فلزات ساختمانی در شهرهای مختلف تولید می شود که جهت اطلاع از قیمت های روز و هم چنین نحوه خرید می توانید با مشاوران و فروشندگان سایت های معتبر در تماس باشید.

فولاد آلیاژی

فولاد (Steel)، آلیاژهای آهن – کربن به همراه مقادیر جزیی از برخی عناصر دیگر مانند منگنز، سیلیسیوم و ... بوده که درصد کربن آنها می تواند بین 0.025 تا 2 متغیر باشد. این گروه از مواد، به علت داشتن خواص مت

Copyright © 2010 - www.MetalAndSteel.ir All Rights Reserved
Design by: DARIUSH ZAMANI